Osteodensitometrijos aktualijos

Liubomiras Gradauskas
Kauno medicinos universiteto Radiologijos klinika

Raktažodžiai: osteoporozė, kaulų densitometrija.

Reziumė. Straipsnyje nagrinėjami šiuolaikiniai rentgeno, radionuklidų, ultragarsinio ir magnetinio rezonanso kaulų masės matavimo metodai, vertinamos jų teigiamos ir neigiamos savybės. Apibūdinus dabartinę osteoporozių spindulinės diagnostikos būklę Lietuvoje kaip labai nepatenkinamą, siūloma, kokios ir kiek osteodensitometrijos aparatūros Lietuvai labiausiai reikia.

Osteoporozės, "20-ojo amžiaus tyliosios epidemijos", aktualumas vis didėja. Visi sutinka, kad tiksliausia kokybinė ir kiekybinė šios būklės diagnostika grindžiama radiologiniais kaulų masės matavimais [14]. Klasikiniai metodai - rentgenografija ir rentgenogrammetrija [7] nebelaikomi adekvačiais nūdienos reikalavimams dėl nepakankamo tikslumo. Todėl per pastaruosius 35 metus (nuo 1963 m., kai įdiegta absorbciometrija) sukurta dešimtys neinvazinių rentgeno, radionuklidų, ultragarso, magnetinių ir kitų osteodensitometrijos metodų, kurių gausėjimas, kaip eksplozija [4], privertė kritiškai juos vertinti ir rinktis iš jų optimalius. Be to, atsirado daugybė naujų terminų - densitometrijos metodų ir jų tam tikrų parametrų pavadinimų bei sutrumpintų jų variantų - akronimų [6]. Šie terminai literatūroje vartojami vienodai (ar labai panašiai), nepaisant, kokia kalba rašoma [3, 14, 16], taigi jie tapę (ar bent tampa) tarptautiniais. Vadinasi, juos teks vartoti ir lietuvių medicinos literatūros tekstuose (ir šiame straipsnyje taip pat).
Visa tai pristatyti LRA suvažiavimui per šių dienų Lietuvos radiologijos būklės prizmę ir yra šio straipsnio tikslas.
Iš daugelio osteodensitometrijos metodų [2, 3, 5, 11 ir kt.] 1993 metais Osteoporozės konferencija Honkonge pripažino informatyviais ir šiuolaikiškais skeletui tirti šiuos penkis metodus [4]:
1. SPA (Single-Photon Absorbtiometry) - absorbciometrija monoenergetiniu fotonų pluoštu.
2. DPA (Dual-Photon Absorbtiometry) - absorbciometrija dviejų energijos lygių fotonų pluoštu.
3. SXA (Single X-ray Absorbtiometry) - absorbciometrija monoenergetiniu rentgeno spindulių pluoštu.
4. DXA (Dual-Energy X-ray Absorbtiometry) - absorbciometrija dviejų energijos lygių rentgeno spindulių pluoštu.
5. QCT (Quantitative Computed Tomography) - kiekybinė kompiuterinė tomografija.
Atsižvelgiant į technikos pažangą per pastaruosius kelerius metus ir praktinius bei mokslinius osteoporozės tyrimų poreikius, šiandien dar aktualios yra:
6. QUS (Quantitative Ultrasound/Ultrasonometry), arba BUA (Broadband Ultrasound Attenuation), arba USM (Ultrasonometria), arba EOM (Echoosteometrija), t.y. ultragarsinė osteodensitometrija.
7. QMR (Quantitative Magnetic Resonance) arba hr-MRI (high resolution Magnetic Resonance Imaging) - didelės skiriamosios galios magnetinis rezonansinis tyrimas.
Šiais metodais siekiama nustatyti [1, 14]:
BMD (Bone Mineral Density) - kaulų mineralinį tankį (g/cm2).
BMC (Bone Mineral Content) - kaulų mineralų kiekį (g/cm3).
ir įvertinti tiriamojo asmens:
T lygmenį (T score), t.y. BMD (arba BMC) dydžio nuokrypį, išreikštą SD (standartinių deviacijų, standard deviation) skaičiumi nuo normalaus jaunos ir sveikos moters BMD arba BMC dydžio,
ir Z lygmenį (Z score), t.y. BMD arba BMC dydžio nuokrypį, išreikštą SD skaičiumi nuo tiriamo asmens lyties ir amžiaus normos.
Remiantis PSO definicija (1994), laikoma [1, 14]:
norma - kai T lygmuo neišeina už 1 SD ribų,
osteopenija - kai T lygmuo pagal tiriamojo asmens BMD arba BMC dydį yra tarp -1 SD ir -2,5 SD,
osteoporozė - kai T lygmuo siekia žemiau negu -2,5 SD,
grėsminga osteoporozė - kai T lygmuo žemiau -2,5 SD ir yra vienas ar keli kaulų lūžiai.
Lyginant tarpusavyje atskirų metodų vertę, daugiausia dėmesio kreipiama į šias jų charakteristikas [4, 5, 11]:
a) tyrimo platumas, t.y. galimumas tirti įvairias skeleto dalis,
b) skenavimo laikas (procedūros trukmė),
c) preciziškumo paklaida (Precision Error) - paklaida, išreikšta procentais, pasitaikanti tiriant tą patį subjektą daug kartų tam tikrais laiko intervalais,
d) tikslumo paklaida (Accuracy Error) - procentais išreikšta paklaida, atspindinti skirtumą tarp išmatuotos ir tikrosios vertės, kuri gali būti nustatyta tiriant lavoninę medžiagą,
e) žalingas tyrimo poveikis ligoniui - apšvitos dozė.
Šiais ir kitais aspektais aukščiau minėtieji osteodensitometrijos metodai vertinti maždaug taip.
1. SPA
Spindulių šaltinis - radioaktyvusis jodas (121J, 125J). Metodas tinka tik periferinėms galūnių dalims (stipinkaulio distaliniam trečdaliui, kulnakauliui). Tyrimo trukmė - 10-15min. preciziškumas - 1-2 proc., tikslumas - 4-6 proc., tiriamojo apšvitos efektinė ekvivalentinė dozė labai žema - 0,6-1,0 mSv.
2. DPA
Spinduliavimo šaltinis - dažniausiai gadolinis (153Gd), kurio žemos (44keV) ir aukštos (100keV) energijos fotonai skirti minkštųjų audinių ir kaulų tankumui vertinti. Metodas tinka šlaunikaulio kaklui ir stuburui, taip pat ir visam kūnui tirti. Tyrimo paklaidos didesnės negu SPA: preciziškumas - 2-4 proc., tikslumas - 9-10 proc. Tyrimas trunka ilgokai: juosmens - 30 min., viso kūno - 40-50 min. Ligonio apšvita - 3-5 mSv.
Esminis SPA ir DPA metodų trūkumas yra radionuklidų silpnėjimo faktas ir būtinumas juos keisti (ne rečiau kaip kartą per metus).
3. SXA
Metodo principas panašus į SPA, tik radiacijos šaltinis - 55kV, 300 µA rentgeno spindulių sistema. Preciziškumo ir tikslumo paklaidos panašios kaip SPA, tyrimo trukmė - tik apie 5min., apšvitos dozė labai žema - vos 0,1 mSv. Metodo pritaikymą riboja galimumas tirti tik distalines galūnių skeleto dalis.
4. DXA
Dviejų energijos lygių, pavyzdžiui, 70 ir 140 kVp rentgeno spindulių su specialia filtracija sistema užtikrina galimumą vertinti kaulų mineralinį tankį eliminuojant minkštųjų audinių sumacijos efektą. Metodas pakankamai universalus, leidžiantis tirti galūnių, liemens ir viso kūno skeletą, taip pat norimos lokalizacijos bei pageidaujamo dydžio intereso zonas (ROI - Region of Interest). Skenavimo trukmė - nuo 15 iki 40 min. (priklausomai, kokia sritis tiriama). Preciziškumas - 1-5 proc., tikslumas - 3-8 proc. Dažna galimų paklaidų priežastis yra ekstraosalinės petrifikacijos - sukalkėjusi pilvinės aortos sienelė, degeneraciniai procesai stubure ir su tuo susijusios hiperostozės. Tiriamojo apšvita - 1-3-6 mSv - priklausomai nuo tyrimo srities. (Beje, tyrimo metu net operatoriui leidžiama būti procedūrų patalpoje, tik ne arčiau kaip 2 m nuo aparato jam funkcionuojant). DXA aparatai tebetobulinami. Pastaraisiais metais išleidžiami aparatai, per palyginti trumpą laiką išmatuojantys bet kuria projekcija ne tik norimos zonos BMD ir BMC, bet pateikia ir tiriamosios skeleto dalies pakankamai kokybišką ir tinkamą diagnostinei analizei rentgenogramą. Lietuvoje DXA aparatas veikia Klaipėdoje.
5. QCT
Kompiuterinės tomografijos aparatu, panaudojant kalio hidrogenfosfato arba kalcio hidroksiapatito fantomą ir atitinkamą tyrimo programą, sukuriamas trijų dimensijų (tūrinis, volumetrinis) bet kurios skeleto dalies kaulo struktūros vaizdas, kuriame pateikiami BMD bei BMC rodikliai bet kuriame kaule ir bet kurioje tiriamojo kaulo dalyje, atskirai žieviniame sluoksnyje ir trabekulinėje substancijoje, visiškai eliminuojant bet kurių paraosalinių struktūrų superpoziciją [8, 10]. QCT tyrimo kompleksinis informatyvumas labai didelis, nors preciziškumo ir tikslumo paklaidos panašios kaip DXA (2-6 ir 3-6 proc. atitinkamai). Tyrimo trukmė - 10-15-30 min. Efektinės apšvitos dozės ekvivalentas - apie 50-60 mSv, plius lokalizacinei procedūrai apie 30 mSv, taigi apšvita palyginus su absorbciometriniais metodais, didelė. Procedūros kaina irgi žymiai didesnė. Lietuvoje QCT tyrimai atliekami Vilniuje ir Kaune.
6. QUS
Ultragarsinė osteodensitometrija [9, 15, 16] pagrįsta ultragarso bangos sklidimo greičio (SOS - Speed of Sound) matavimu: kaulo porozė silpnina ultragarso sklidimą. Didžiuliai šio metodo privalumai yra tyrimo principas be jonizuojančiosios radiacijos, portatyvumas, paprastumas, pigumas. Reklaminiuose prospektuose nurodomas preciziškumas - 3 proc. Deja, metodas gali būti taikomas ribotoms skeleto dalims (pastaruoju metu dažniausiai aparatai pritaikyti kulnakauliui, blauzdikauliui tirti) ir tyrimo rezultatai nepakankamai tikslūs. PSO tyrinėtojų grupė turi numatyti QUS technikos progreso perspektyvas osteodensitometrijai. Šiuo metu Lietuvoje QUS atliekama Kaune ir Vilniuje.
7. QMR
Magnetinis rezonansinis tyrimas [2, 12, 13] osteoporozės diagnostikai reikšmingas dviem aspektais. Pagal magnetinio rezonanso signalo intensyvumo pokyčius ir ypač pagal T2 relaksacijos laiko kitimus, pasirodo, įmanoma vertinti BMD. Tačiau didesnė reikšmė ir perspektyva teikiama galimumui didelės skiriamosios galios MR metodu (hrMRI) išgauti kaulo mikrotrabekulinės struktūros vaizdą ir įvertinti jos biomechaninius savumus. Literatūroje pateikiamose šio pobūdžio iliustracijose vaizdas panašus į mikroskopinį, jame matomos 100 m dydžio detalės. Tyrimas biologiškai nežalingas. Manoma, kad šis tyrimas turi didelę ateitį. Lietuvoje (Kaune) veikiantis MR aparatas tokio tyrimo programos neturi.
Taigi septyni aktualios radiologinės osteodensitometrijos metodai, jų vertė atrodo taip. Radionuklidine technika pagrįsti tyrimai (SPA ir DPA), nors gana informatyvūs (ypač DPA), nėra teiktini dėl radionuklidų irimo ir būtinumo juos keisti. Ultragarsinis metodas turi daug teigiamų savybių dėl visiško nekenksmingumo ir paprastumo, bet, būdamas nepakankamai tikslus bei dėl ribotos tyrimų lokalizacijų apimties gali būti naudojamas skriningo darbams. Universalus, pakankamai preciziškas ir tikslus, pasižymintis labai maža paciento apšvitos doze, leidžiantis tirti visas skeleto dalis yra absorbciometrijos metodas DXA (DEXA), labiausiai tinkamas praktikos tikslams. Labai informatyvus, teikiantis precizinės informacijos volumetriniuose tūriuose apie kompaktinę ir trabekulinę kaulų masę, bet palyginti brangus ir stipriau apšvitinantis pacientą, yra kompiuterinės tomografijos metodas QCT, naudojamas daugiau komplikuotais atvejais ir moksliniams tikslams. Kol kas mokslinių paieškų lygio yra magnetinis rezonansinis QMR metodas, atspindintis trabekulinio kaulinio audinio mikroarchitektoniką.
Šiuo metu (1998m. ruduo) Lietuvoje osteodensitometrijos tarnybos būklė apgailėtina dėl aparatūros stokos, nors specialistų, dirbančių osteoporozės klausimais, yra labai kvalifikuotų. Vilniuje ir Kaune dirba QCT ir QUS, Klaipėdoje DXA. Ir tai viskas visoje Lietuvoje! Didesnė šių kabinetų paslaugų dalis yra mokama, taigi ne visiems prieinama. Daugelis praktikų apie osteoporozę priversti spręsti iš paprastosios rentgenografijos, o tai, kaip žinia, daugeliu atvejų neįmanoma, klaidinga arba bent labai netikslu. Ar tokiomis sąlygomis sugebėsime paversti osteoporozę praeities liga? (toks šūkis keliamas tarptautiniu mastu).

Išvados
1. Iš šiuolaikinių radiologinės osteodensitometrijos metodų labiausiai tinkami:
a) praktinės diagnostikos tikslams - dviejų energijos lygių rentgeninė absorbciometrija - DXA (DEXA) su galimybe tirti visas svarbiausias skeleto dalis ir visą kūną norimomis projekcijomis;
b) komplikuotos diagnostikos ir mokslinių tyrimų tikslams - kvantitatyvinė kompiuterinė tomografija QCT;
c) populiaciniams tyrimams siekiant išaiškinti rizikos grupes - ultragarsinė osteometrija QUS (BUA).
2. Lietuvoje artimiausiais metais praktinės diagnostikos tikslams tūrėtų būti bent po vieną DXA (kuklesniu atveju - QUS) kabinetą kiekvienoje apskrityje, o universitetinio lygio medicinos centruose (Vilniuje ir Kaune) - visi ar bent beveik visi variantai - praktikai, mokymui ir mokslui.

Topicalities of Osteodensitometry
Liubomiras Gradauskas

Key words: osteoporosis, bone densitometry.
The benefits and shortages of different up-to-dated methods of bone densitometry (X-Rays, Radionuclids, Ultrasound, MRI) are being discussed in the article. The very poor contemporary radiologic diagnosis of osteoporosis in Lithuania is being stated and the quantity and quality of the equipment needed is being proposed.
Can we make Osteoporosis a Disease of the Past?

Literatūra
1. Adams J.E. // Eur. Radiol.- 1997.- Vol.7, suppl. 2.- P. 20.
2. Basevičius A. // Medicina.- 1997.- T. 33, priedas 2.- P. 62.
3. Boczoń S. Osteoporoza.- Warszawa, 1991.- S. 71.
4. Christiansen C. // Osteoporos Int.- 1994.- Vol.4, suppl.1.- P. 47-51.
5. Genant H.K., Faulkner K.G., Glüer C.Ch. et al. // Skeletal Radiology. Merit Communications.- London, 1992.- P. 581.
6. Gowin W., Felsenberg D. // J. Clin. Densitometry.- 1998.- Vol.1.- P. 137.
7. Grampp S., Steiner E., Imhof H. // Eur. Radiol.- 1997.- Vol.7, suppl.2.- P. 11.
8. Guglielmi G., Schneider P., Lang T.F. et al. // Eur. Radiol.- 1997.- Vol.7, suppl. 2. - P. 32.
9. Hans D., Fuerst T., Duboeuf F. // Eur. Radiol.- 1997.- Vol.7, suppl. 2.- P. 43.
10. Imai Y., Sone T., Mikawa Y. et al. // J. Clin. Densitometry.- 1998.- Vol. 1.- P. 165.
11. Kanis J.A. Osteoporosis.- Oxford, etc., 1994.- P. 114.
12. Lin J.C. // Med. Imaging Int.- 1998.- Vol. 8.- P. 10.
13. Majumdar S., Genant H.K. // Eur. Radiol.- 1997.- Vol.7, suppl. 2.- P. 51.
14. Passariello R., Albanese C.V., Kvasnova M. // Eur. Radiol.- 1997.- Vol.7, suppl. 2.- P. 2.
15. Vega E., Wittich A., Mautalen C. et al. // J. Clin. Densitometry.- 1998.- Vol.1.- P. 179.
16. Wendlova J., Belan V., Mikulecky M. et al. // Sloven. Radiol.- 1998.- Vol.5.- P. 10.

 

Turinys