Hemobilijos atvejai

Aba Vitėnas, Aldona Bartusevičienė
Vilniaus universitetinė "Raudonojo kryžiaus" ligoninė, Vilniaus universiteto ligoninė "Santariškių klinikos"

Raktažodžiai: hemobilija, hematomezė, melena, tulžies pūslės akmenligė, tulžies pūslės vėžys.

Reziumė. Autoriai aprašo 7 hemobilijos atvejus, iš kurių 4 ligoniams hemobilijos priežastis buvo tulžies takų akmenys, sukėlę sienelės pragulą, prakiurimą ir kraujavimą į dvylikapirštę žarną; 2 ligoniams - tulžies pūslės vėžys ir akmenligė ir 1 - kepenų trauma, kuris sirgo tulžies pūslės akmenlige. Visi ligoniai operuoti.

Hemobilijos terminas kilęs iš "hemo" - kraujas (graik.) ir "bilis" - tulžis (lot.). Tai kraujavimas iš biliarinių takų į žarnas, dažniausiai dvylikapirštę. Jos priežastis gali būti tulžies takų anomalijos, akmenligė, vėžys, parazitozė, jatrogeninės ar bukos kepenų traumos.
Nežymi hemobilija paprastai nustatoma tik endoskopijos metu, kada kraujingas turinys iš biliarinių takų išmetamas į dvylikapirštę žarną. Tai ikiklinikinė hemobilijos forma. Kliniškai išreikštai hemobilijai būdingas vėmimas krauju su tulžies priemaiša, kartumas burnoje, juodos išmatos, skausmai dešiniajame pašonkaulyje ir rečiau gelta. Tokie ligoniai dažniausiai serga tulžies takų akmenlige, bet ne opalige. Hemobiliją ir jos priežastis padeda nustatyti klinika, rentgeniniai, endoskopiniai ir sonoskopiniai tyrimai.
Per pastaruosius 20 metų 7 ligoniams konstatavome kraujavimą iš biliarinių takų. Iš jų buvo 4 moterys ir 3 vyrai nuo 42 iki 69 metų; 4 ligoniams hemobilijos priežastis buvo tulžies takų akmenys, sukėlę sienelės pragulą, prakiurimą ir kraujavimą į dvylikapirštę žarną. Vienam iš jų buvo išreikšta gelta dėl bendrojo tulžies latako užkimšimo kraujo krešuliais. Dviems ligoniams buvo ilgalaikė tulžies pūslės akmenligė ir vėžys (vienam buvo ženkli gelta). Vienam ligoniui, sergančiam tulžies pūslės akmenlige, buvo ir kepenų trauma (įspyrė arklys). Ligos anamnezė truko nuo 2 iki 11 metų.
Rentgenu bei kitais instrumentiniais tyrimų metodais visiems 7 ligoniams nustatėme lėtinį kalkulinį cholecistitą, pericholecistitą, gastroduodenitą be nišos simptomo. Trims ligoniams nustatyta nefunkcionuojanti tulžies pūslė ir išplitęs bendrasis tulžies latakas. Dviems iš pastarųjų ligonių palpavome skausmingą sustandėjimą tulžies pūslės projekcijoje. Operacijos metu vienam ligoniui diagnozuotas vėžys, kitam - uždegiminė infiltracija (Šliferio tumoras). Vienam ligoniui, sergančiam 11 metų cholelitiaze, hemobilijos priežastis buvo netikėtai operacijos metu rastas tulžies pūslės vėžys ir akmenys; kitam, turinčiam tulžies pūslės akmenų, hemobilija atsirado kitą dieną po arklio įspyrimo į kepenų sritį.

Išvados
1. Hemobilija - retas ir grėsmingas hematomezės variantas.
2. Apie hemobiliją nepakankamai žino praktikos gydytojai, gastroenterologai, abdominaliniai chirurgai, rentgenologai, dėl to ji retai nustatoma. Literatūroje hemobilija minima tiktai žodynuose ir kai kuriuose pilvo chirurgijos vadovėliuose.
3. Hemobilija yra viena iš sunkių tulžies takų akmenligės komplikacijų.
4. Hemobilija klinikinėje praktikoje dažnai klaidingai laikoma opiniu gastroduodeniniu kraujavimu (opinė "kaukė").
5. Diagnozuoti ir diferencijuoti hemobiliją padeda išsami ligos anamnezė, rentgeniniai, endoskopiniai ir sonoskopiniai tyrimai.

Hemobilia
Aba Vitėnas, Aldona Bartusevičienė

Key words: hemobilia, hematomesis, melena, gallstones, gallbladder cancer.
Authors describe seven cases of hemobilia. Four cases were the complication of the gallstones, two cases were related to underlying gallbladder cancer and the remaining one had an abdominal trauma with precedent gallstones. All patients underwent surgery.

Literatūra
1. Enciklopediceskij slovar medicinskih terminov // Pod red. B.V. Petrovskogo.- M., 1982.

 

Turinys