Stemplės svetimkūniai

Aba Vitėnas
Vilniaus universitetinė "Raudonojo kryžiaus" ligoninė

Raktažodžiai: stemplės svetimkūniai, stemplės perforacija, disfagija, stemplės bezoarai, rentgenodiagnostika.

Reziumė. Autorius per 30 darbo metų stebėjo 81 ligonį, kuriam nustatytas stemplės svetimkūnis. Iš jų 45 moterys ir 36 vyrai, nuo 16 iki 72 metų. 54 ligoniams buvo maistiniai, 14 - ne maistiniai ir 13 - vadinamieji tariamieji svetimkūniai (G.I.Turner fenomenas). Aprašoma svetimkūnių klinikinė eiga, įvairios komplikacijos ir jų kompleksinė diagnostika.

Per 30 darbo metų stebėtas 81 suaugęs pacientas nuo 16 iki 72 metų, kuriam buvo nustatytas stemplės svetimkūnis. Dažniausiai pasitaikė maistinių svetimkūnių - 54 (66,7 proc.) ligoniams - tai mėsos gabalėliai, kremzlės, kauliukai ir kt. Nemaistinių stemplės svetimkūnių buvo 14 (17,3 proc.) ligonių - adatos, monetos, dantų protezai ir kt. 13 (16 proc.) ligonių buvo likęs tariamojo svetimkūnio jutimas po jo nuslinkimo į skrandį. Detalus rentgeninis ir endoskopinis tyrimas šiems ligoniams svetimkūnio ir lokalaus stemplės gleivinės pažeidimo nerodė. Literatūroje svetimkūnio "liekanos" jutimas aprašomas kaip G.I.Turner fenomenas. Jo nereikia painioti su isteriniu gerklės spazmu - globus hystericus.
Aštrūs svetimkūniai (adatėlės, kaulai ir kt.) dažniau įstringa kaklinėje stemplės dalyje. Buki svetimkūniai (monetos, mėsos kąsniai, kremzlės gabalėliai ir kt.) gali patekti ir į trachėją bei bronchus ir sukelti sunkių rijimo ir kvėpavimo sutrikimų. Diagnozuoti tokį įstrigusį svetimkūnį mums padėjo C.Jackon taisyklė - monetos trachėjoje paprastai įstringa skersai, o stemplėje - išilgai. Distalinėje stemplės dalyje dažniau pagyvenusiems žmonėms arba jaunesniems, turintiems stemplės susiaurėjimų (striktūrų, išvaržų, divertikulų ir kt.), paprastai įstringa kieto maisto gabalų. Retkarčiais nedidelių mėsos gabalų susikaupia ir, susiklijavę gleivėmis, sudaro stambius konglomeratus - tai alimentinis bezoaras. Tokį bezoarą mes stebėjome vienam ligoniui, kuriam prieš 2 mėnesius specializuotoje medicinos įstaigoje, tiriant rentgenu ir endoskopu, buvo klaidingai nustatytas stemplės vėžys. Ligonis nuo operacijos atsisakė ir hospitalizuotas simptominiam gydymui. Mūsų klinikoje pavyko paneigti stemplės vėžio diagnozę ir rentgeno kontrolėje sunkiai prastumti stemplės bezoarą į skrandį.
Stemplės svetimkūnio klinika labiausiai priklauso nuo jo lokalizacijos. Kaklinėje stemplės dalyje esantis svetimkūnis mūsų ligoniams sukėlė šių ligos simptomų: fiksuotą galvos padėtį; pusiau atvirą burną (apsauginis refleksas); iškreiptą kaklą ir galvos pakreipimą į pažeistąją stemplės pusę (apsauginė poza); skausmą palpuojant ar paspaudus gerklę stuburo link (H.Schlittler simptomas); didėjančią kaklo minkštųjų audinių asimetriją; hipersalivaciją; skausmingą sukamąjį galvos raumenį (F.Pottenger simptomas). Svetimkūnis krūtininėje stemplės dalyje sukėlė skausmą už krūtinkaulio arba tarp menčių. Atlošus galvą, skausmai sustiprėdavo. Pavojingiausia iš stemplės svetimkūnių komplikacijų yra stemplės sienelių prakiurimas. Vienas svarbiausių stemplės prakiurimo požymių yra poodinė kaklo ar tarpuplaučio emfizema. Literatūroje pažymima, kad poodinę kaklo emfizemą gali sukelti 1-2 mm perforacinė anga stemplėje.
Pagrindinis stemplės svetimkūnių ir jų komplikacijų tyrimo metodas yra rentgeninis. Diagnozę patikslina ir svetimkūnį padeda pašalinti endoskopija.
Mūsų praktika rodo, kad, įtarus svetimkūnių įstrigimą stemplėje, pradžioje būtina atlikti apžvalgines rentgenogramas prieš kontrastinį tyrimą. Tai padeda nustatyti metalinius svetimkūnius, prakiurimo požymius, lydinčius plaučių ir tarpuplaučio pakitimus. Kontrastinis stemplės tyrimas padeda įvertinti stemplės pralaidumą, sienelių elastingumą ir vientisumą, svetimkūnio impregnaciją ar prisipildymo defektą, perforacijos požymius ir lydinčius stemplės pažeidimus. Mūsų duomenimis, kontrastinis stemplės tyrimas leido 11 ligonių nustatyti įstrigusį svetimkūnį organinio stemplės susiaurėjimo vietoje (hiatinė išvarža, pepsinė ar nudegiminė striktūra, divertikulai, vėžys). 57 ligoniams svetimkūnis įstrigo nepažeistos stemplės fiziologiniuose susiaurėjimuose. Prakiurus stemplei, kontrastinis tyrimas leido mums nustatyti penetracijos vietą, žaizdos kanalą (canalis vulneralis), papildomą ertmę (cavum vulnerale) arba vadinamąjį netikrą stemplės taką (via falsa). Mūsų ir torakalinių chirurgų patirtis rodo, jei kontrastinės medžiagos nutekėjimas daugiau nei 2-3 cm nuo stemplės sienelės, netikras takas arba ertmė didesnė negu 3 cm, būtinas skubus chirurginis gydymas nepriklausomai nuo ligonio savijautos ir klinikos.
Diagnozuoti stemplės svetimkūnius ir jų komplikacijas padėjo šie tiesioginiai ir netiesioginiai rentgeniniai požymiai: stuburo kaklinės dalies fiziologinės lordozės išsilyginimas (tiesaus kaklo simptomas), gleivių ir kontrastinės medžiagos sąstovos valekulėse (C.Jackcon simptomas), kaklo srities minkštųjų ir retrofaringinių audinių paburkimas, tarpuplaučio praplatėjimas (mediastinito požymis), vietinė dujų sankaupa stemplės prakiurimo vietoje (oro rodyklės simptomas), stemplės prakiurimo srityje oro pūslelė su skysčio paviršiumi (M.Munnigerode simptomas), poodinė kaklo emfizema; mediastininis ir diafragminis pneumotoraksas (P.Naklerio simptomas), hidrotoraksas, pneumonija ir kt.
Įvairių stemplės svetimkūnių rentgeno vaizdas parodytas 1-4 paveiksluose.

1 pav. 30 metų ligonio J.J. kaklinėje stemplės dalyje šeštojo slankstelio aukštyje matosi įstrigęs smulkus kaulinis svetimkūnis ir retrofaringinių audinių infiltracija. Endoskopijos metu pašalintas žuvies kaulas

2 pav. 62 metų ligoniui L.S. prieš 5 dienas atsirado progresuojantis rijimo sutrikimas. Tiriant poliklinikoje rentgenu ir endoskopu, diagnozuotas stemplės navikas. Hospitalizuotas operacijai. Mes išaiškinome, kad disfagija atsirado suvalgius šašlyko ir išgėrus daug alkoholio. Rentgenu nustatėme stemplėje ties aortos lanku ovalų prisipildymo defektą, spindžio obturaciją, suprastenozinį išsiplėtimą ir diskineziją. Konstatavome stemplės svetimkūnį (šašlyko kąsnį). Endoskopijos metu pavyko svetimkūnį nustumti į skrandį. Kontrolinėje ezofagogramoje svetimkūnio vietoje yra lokalus stemplės susiaurėjimas dėl sienelių infiltracijos ir spazmo

3 pav. 27 metų ligonis R.S. Stemplės apatiniojo trečdalio obturacija vyšnios kauliuku korozinės striktūros vietoje

4 pav. 57 metų ligonė J.S. Ūminė disfagija atsirado valgant vaisius. Nusitaikomoje ezofagogramoje proksimalinėje stemplės dalyje matosi skersai įstrigęs svetimkūnis - plastmasinio dantų protezo dalis

Išvados
1. Suaugusiems maistinių stemplės svetimkūnių būna tris kartus dažniau negu nemaistinių, gana dažnai (apie 20 proc.) pasitaiko tariamojo svetimkūnio jutimas.
2. Stemplės svetimkūnių diagnostika paremta rentgeniniais ir endoskopiniais tyrimais.
3. Stemplės svetimkūnių penkis kartus dažniau būna fiziologiniuose negu patologiniuose susiaurėjimuose, esant įvairioms stemplės ligoms.
4. Prakiurus stemplei ir susidarius paraezofaginei ertmei arba esant klaidingam stemplės takui - ilgesniam nei 3 cm, būtina chirurginė intervencija nepriklausomai nuo ligonio savijautos.

Esophagus foreign bodies in general medical practice
Aba Vitėnas

Key words: esophagus foreign bodies, esophagus perforation, esophagus bezoars, dysphagia, X-ray imaging.
Authors have 30 years of experience and describe 81 of observed patients with esophagus foreign bodies (45 females and 36 males from 16 to 72 years old). Esophagus foreign bodies were alimentary by nature in fifty four cases (66.7%), and nonalimentary in fourteen cases (16%). Thirteen cases (16%) were the examples of so called pseudoforeign bodies, or G.I.Turner phenomenon. The article describes esophagus foreign bodies clinical manifestations, complications, and clinical diagnostics.

Literatūra
1. Tamulevičiūtė D., Vitėnas A. Stemplės ligos.- V., 1981.- 220 p.
2. Tamulevičiūtė D., Vitėnas A. Bolezni piščevoda i kardii.- M., 1986.- 224 s.- Rus.
3. Kagan E., Leyda H., Liess H. Röntgendiagnostik der Speiseröhre.- Leipzig, 1997.- 311 S.
4. Vantrappen G., Hellemans J. Disease of the Esophagus.- New York, etc.,1974.
5. Vitėnas A. Stemplės ir kardijos ligų klinikinės ir rentgeninės diagnostikos optimizacija: Daktaro disert. santr.- V., 1997.- 32 p.

 

Turinys