Pirmosios kompiuterinės tomografinės angiografijos Lietuvoje

Jūratė Dementavičienė
Vilniaus universitetinės greitosios pagalbos ligoninė Medicinos diagnostikos centras

Lietuvoje jau kelis dešimtmečius kraujagyslės tiriamos naudojant angiografiją. Pastaruoju metu ji žymiai patobulėjo dėl digitalinės substrakcijos, pulsinės rentgenoskopijos, patobulintų intervencinių instrumentų įdiegimo bei nejoninių žemo osmotinio slėgio kontrastinių medžiagų panaudojimo, visų jos rizikos faktorių atmesti neįmanoma [3]. Pavyzdžiui, tiriant kaklo ir galvos kraujagysles 0,1-2 proc. atvejų galimos komplikacijos, kurios dar dažnesnės padidėjusios rizikos žmonėms [6]; apatinių galūnių angiografijų komplikacijos, įvairių autorių duomenimis, pasitaiko 0,17-7 proc. atvejų [28].
Dėl šių priežasčių ieškota naujų būdų kraujotakai ir kraujagyslėms tirti. Tokia galimybė atsirado sukūrus dvigubo skenavimo, magnetinio rezonanso ir spiralinės kompiuterinės tomografijos technologijas [5, 20, 28].
Dvigubas skenavimas tikslus tiriant kraujotakos ypatumus, tačiau gana subjektyvus ir neduoda visos informacijos, taip reikalingos chirurgams [6].
Magnetinio rezonanso angiografija suteikia tikslią ir patikimą informaciją, tačiau nemaža dalis žmonių negali būti tiriami šiuo būdu. Pagrindinės kontraindikacijos: nutukimas, klaustrofobija, negebėjimas ilgą laiką ramiai gulėti ir metaliniai svetimkūniai, kaip: širdies stimuliatoriai, kraujagyslės klipas, sąnarių protezai [6, 28].
Spiralinė kompiuterinė tomografija (toliau - spiralinė KT) - naujas, perspektyvus, minimaliai invazyvus tyrimas, leidžiantis įvertinti ir kraujagysles, ir jas supančius audinius, jų patologinius pakitimus [1, 2, 3, 6, 21, 23]. Šio tyrimo trūkumai: jonizuojanti radiacija ir į/v kontrastinis preparatas, tačiau, parinkus optimalius tyrimo rodiklius, radiacinė dozė neviršija įprastinio kompiuterinės tomografijos tyrimo metu gaunamos dozės, o naudojant nejoninius kontrastus - komplikacijų galimybė sumažėja iki minimumo [4, 5, 6]. Palmer duomenimis, komplikacijų, naudojant joninius kontrastus, pasitaiko 3,8 proc. (ypač sunkių - 0,09 proc.), nejoninius - 1,2 proc. (ypač sunkių 0,02 proc.); Katayama duomenimis, atitinkamai - 12,7 proc. (0,04) ir 3,1 proc. (0,004) [31].
Spiralinė (sraigtinė) KT - pati naujausia kompiuterinė tomografijos technologija, kurios esmė yra ta, kad skenavimas atliekamas nenutrūkstamai pacientui judant pro rentgeno vamzdžio - detektorių plokštumą, ir taip surenkant tūrinę tiriamos srities skaitmeninę informaciją.
Šios technologijos privalumai:
1. Greitis, leidžiantis atlikti tyrimą sulaikius kvėpavimą (išvengiama dinaminių artefaktų).
2. Tūrinė informacija, leidžianti atlikti aukštos kokybės daugiaplokštumines ar trimates vaizdo rekonstrukcijas [5, 25].
Kartu su šia technologija pritaikius intensyvųjį kraujagyslių kontrastavimą, galima ištirti pasirinktos srities kraujagysles. Tam atliekamas greitas kontrastinės medžiagos įšvirkštimas automatiniu švirkštu ir numatomas atitinkamai pasirinktai kraujagyslei skenavimo laikas nuo kontrasto leidimo pradžios.
KT angiografija naudojama šioms kraujagyslėms tirti:
I. Aortai ir jos šakoms - miego arterijoms ir Vilizijaus ratui;
plaučių arterijoms;
pasaito arterijoms;
inkstų arterijoms;
klubinėms arterijoms.
II. Stambiosioms venoms - intrakranijiniams sinusams;
apatinei tuščiajai venai;
vartų venos sistemai.
Šio tyrimo pagalba įvertinamas kraujagyslių susiaurėjimas ir okliuzijos, būklė planuojant operacinį gydymą, nustatomos aneurizmos, intimos atsisluoksniavimas, anomalijos, stambiųjų venų okliuzijos, jų priežastys ir patologinio proceso išplitimas, stebima kraujagyslių būklė po endovaskulinio gydymo [29, 30].

Tyrimo metodika
Kompiuterinė tomografinė angiografija (KTA) atliekama spiralinės technologijos kompiuteriniu tomografu, turinčiu specialiąsias rekonstrukcijų programas, bei naudojant automatinį švirkštą kontrastinei medžiagai į veną sušvirkšti. Kraujagyslėms kontrastuoti naudojamas nejoninis kontrastinis preparatas - Ultravist (Schering) arba Omnipaque (Nycomed), 300 mg/ml J koncentracijos, įšvirkščiant į veną, įvairių autorių duomenimis, nuo 60 iki 150 ml.
Ligonis guldomas kaip įprastiniam KT tyrimui. Į alkūninę veną įstumiamas intraveninis kateteris, kuris sujungiamas su automatiniu švirkštu.
Atliekama tiriamos srities apžvalginė topograma: galvai - šoninė, kitoms sritims - tiesinė. Joje nustatomas preliminarus tyrimo plotas ir atliekamas jo tyrimas be kontrastinės medžiagos, paprastai storesniu spinduliu ir greitesniu stalo judėjimo greičiu - taip sumažinama apšvitos dozė. Šių vaizdų pagalba patikslinama tiriamųjų kraujagyslių lokalizacija, jų atsišakojimo vieta, įvertinami kiti audiniai.
Toliau labai svarbu parinkti tikslius skenavimo rodiklius, kad gautume maksimaliai informacijos, ir būtų kuo mažesnė paciento apšvita. Šiems rodikliams priklauso rentgeno spindulių plotis, stalo judėjimo greitis, rekonstruojamojo sluoksnio storis ir skenavimo laikas.
Spindulio plotis ir stalo judėjimo greitis lemia vaizdo kokybę ir tyrimo (rentgeno spindulių ekspozicijos) laiką. Kuo siauresnis pluošto spindulys, tuo surenkama daugiau skaitmeninės informacijos iš kūno tūrio vieneto ir tuo didesnė vaizdo skiriamoji geba. Tačiau tik iki tam tikro laipsnio - pasirinkus ypač siaurą spindulių pluoštą, padidėja ir artefaktų galimybė (tai priklauso nuo viso komplekso kompiuterio rodiklių).
Stalo judėjimo greitis lemia "spiralės" glaustumą. Kadangi tyrimo metu surenkama tūrinė tiriamosios srities informacija, "spiralė" nebūtinai turi "padengti" visą skenuojamąjį plotą. Ji gali būti daugiau ar mažiau "ištempta" - šį rodiklį rodo stalo judėjimo ir spindulio pluošto storio santykis (pitch). Kartais naudojama ir labai siaura ar net dalinai dengianti ankstesnį sluoksnį "spiralė", tačiau kraujagyslėms tirti naudojamas stalo judėjimo greičio ir spindulio pločio santykis (spiralės rodiklis) nuo 1 iki 2. Paprastai smulkesnėms kraujagyslėms jis mažesnis - 1-1,5, aortai - 2.
Spindulių pluošto storis ir "spiralės" rodiklis tiesiogiai lemia maksimalų spiralės ilgį, t. y. tiriamosios srities apimtį, pavyzdžiui, aortai tirti reikalinga didesnė apimtis, o smulkesnėms arterijoms užtenka mažesnės. Šią apimtį riboja ir aparato techninės galimybės, pvz., rentgeno vamzdžio šiluminė talpa ir aušinimo sistema.
Rekonstruojamosios plokštumos storis - tai toks kūno skersinio pjūvio sluoksnis, kurio vaizdą kompiuteris sukuria iš surinktos tūrinės informacijos. Nuo jo dydžio taip pat priklauso vaizdo kokybė.
Skenavimo laikas priklauso nuo tiriamųjų kraujagyslių nuotolio nuo kontrastinės medžiagos švirkštimo vietos, taip pat individualių paciento rodiklių, kaip: kraujospūdžio, širdies veiklos, kraujagyslių būklės. Pavyzdžiui, Vilizijaus rato arterijoms šis laikas yra 15-18 sek., inkstų arterijoms - 15-20 sek., vartų venos sistemai - 50-70 sek.
Tyrimais nustatyta, kad patikimos priklausomybės tarp kraujospūdžio, pulso dažnio bei konstrastinės medžiagos pritekėjimo laiko nėra, tačiau tai vieninteliai lengvai išmatuojami rodikliai, kuriais dažniausiai remiamasi koreguojant skenavimo laiką. Taip pat svarbu įvertinti jau žinomus kraujagyslių susiaurėjimus.
Šiam klausimui spręsti kartais į veną sušvirkščiamas nedidelis bandomasis kontrastinės medžiagos kiekis, pagal kurį nustatomas laikas. Taip pat sukurta speciali kompiuterio programa, kontroliuojanti nustatytos kraujagyslės tankį ir, pasiekus reikiamą kontrasto lygį, automatiškai pradedanti skenavimą. Tačiau šie veiksmai kiek padidina paciento apšvitos dozę, todėl taikomi pasirinktinai, esant didelio laipsnio kraujagyslių sklerozei, vyresnio amžiaus žmonėms.
Teisingai parinkus šiuos rodiklius, gauname maksimalų tiriamųjų kraujagyslių kontrastiškumą ir galime atlikti informatyvias vaizdų rekonstrukcijas.
Nors KT angiografija pirmiausia susijusi su trimatėmis rekonstrukcijomis, kraujagyslių būklei, patologiniams pakitimams vertinti svarbūs ir yra naudojami ir dvimačiai plokštuminiai vaizdai [1, 7]. Kraujagyslių tyrimui naudojami šie KT vaizdai ir rekonstrukcijos:
1) ašiniai KT vaizdai su intensyviu kraujagyslių kontrastavimu (1 pav.);

1 pav. Ašiniai Vilizijaus rato KT angiografijos vaizdai

2) daugiaplokštuminės rekonstrukcijos;
3) trimatė paviršiaus šešėlio principo rekonstrukcija (SSD - shaded surface display) (2 pav.);

2 pav. Trimatė paviršiaus šešėlio principo Vilizijaus rato arterijų rekonstrukcija

4) trimatė intensyviausių objektų išskyrimo rekonstrukcija (MIP - most intensive projections) (3 pav.).

3 pav. Trimatė intensyvių objektų išskyrimo Vilizijaus rato arterijų rekonstrukcija

Ašiniai vaizdai yra tokie patys kaip įprastinė KT, tačiau skiriasi tuo, kad kontrastinė medžiaga "pagaunama" tiriamosiose kraujagyslėse, jas maksimaliai išryškindamos. Čia galima įvertinti ir kraujagyslių spindį, ir jas supančius audinius.
Daugiaplokštuminės dvimatės rekonstrukcijos sagitalinėje, frontalinėje ar pasirinktoje įstrižinėje plokštumoje suteikia papildomos informacijos įvertinant kraujagyslių būklę, jų santykį su gretimais organais.
Paviršiaus šešėlio rekonstrukcijose (SSD) matomas kraujagyslių paviršiaus vaizdas, tačiau negalima įvertinti jų spindžio - aterosklerozės plokštelių ar intimos atsisluoksniavimo.
Intensyviausių objektų išskyrimo rekonstrukcijos (MIP) išryškina intensyviausius židinius tiriamųjų audinių tūryje. Kadangi kaulinės struktūros yra taip pat intensyvios, jos "pašalinamos" iš vaizdo rankiniu būdu. Šiose rekonstrukcijose galima įvertinti ir kraujagyslių spindžio būklę ir atskirti sienelės apkalkėjimus.
Kadangi rekonstrukcijoms naudojami audinių tūriniai duomenys, kraujagyslių trimates rekonstrukcijas galima apžiūrėti įvairiomis kryptimis x, y, z ašių atžvilgiu, o dvigubo skenavimo ar angiografiniame tyrimuose šios galimybės ribotos.
Įgudusiems darbuotojams rekonstrukcijų procesas trunka 30-60 min.

Klinikinis pritaikymas
Neinvazinių kraujagyslių tyrimų rezultatai labai artimi įprastinei angiografijai, tačiau jos pakeisti visiškai negali. Jų privalumai - paprastumas, greitis, gali būti atliekami ir ambulatoriškai, pigumas (MRA - santykinai). Todėl vis plačiau šie tyrimai taikomi pradinei diagnostikai, mažinant ligonių srautą invazyviai ir brangesnei įprastinei angiografijai, kuri ūminių kraujagyslių susirgimų atvejais, apatinių galūnių smulkiosioms kraujagyslėms ar planuojant operacinį bei endovaskulinį gydymą yra pagrindinis nepakeičiamas tyrimas [1, 2, 3, 13, 19, 23, 28].
Neinvazinių tyrimų pasirinkimą lemia klinikinės indikacijos ir ekonominės galimybės.
Lietuvoje KT angiografija pradėta taikyti 1997 spalio mėnesį, ir atliekama Medicinos diagnostikos centre "Siemens AR Star" aparatu su "Medrad" firmos automatiniu suleidėju.
Per pirmuosius metus atlikti 67 tyrimai, iš jų:
1. Vilizijaus rato arterijoms - 41
2. Inkstų arterijoms - 17
3. Pilvo aortai - 3
4. Klubinėms arterijoms - 1
5. Vartų venos sistemai - 2 (4 pav.)

4 pav. Vartų venos sistemos KT angiografija, ašiniai vaizdai. Matomos gausios veninės kolateralės

6. Miego arterijoms - 3 (viena iš jų kaklo hemangiomos atveju (5, 6 pav.).

5 pav. Kaklo KT angiografija hemangiomos atveju, matyti jos dydis, maitinanti arterija - išorinė miego arterija, ir veninis nutekėjimas į kairę poraktinę veną; a) ašinis vaizdas, b) intensyviausių objektų išskyrimo rekonstrukcija

6 pav. Kaklo KT angiografija miego arterijoms ištirti. Intensyviausių objektų išskyrimo rekonstrukcijos

Jų tyrimo rezultatai informatyvūs, paprastai nėra šalutinių reakcijų, todėl plačiai taikomi, atsižvelgiant į indikacijas. Tyrimo populiarumą stabdo aukšta paties tyrimo bei kontrastinės medžiagos kaina bei informacijos stoka.
KT angiografijai įvertinti pateikiami literatūros duomenys, remiantis Vilizijaus rato ir inkstų kraujagyslių tyrimais, kai šis tyrimas gana plačiai taikomas.
Pasaulinėje praktikoje pirmiausia KT angiografija buvo taikyta galvos smegenų arterijoms tirti. Pagrindinės indikacijos [5]:
1. Aneurizma, ypač įvykus spontaniniam subarachnoidiniam kraujo išsiliejimui - nustatoma vieta, dydis, kaklelio plotis, galima trombozė, santykis su kitomis arterijomis, kraujo išsiliejimo apimtis.
2. Ūminio kraujotakos susirgimo atveju - arterijos stenozei ar okliuzijai nustatyti, spazmui įvertinti.
3. Kraujagyslinė malformacija - nustatoma vieta, apimtis, stebima dinamikoje.
4. Smegenų kraujotakos tipui tirti - planuojant operacinį gydymą, įvertinama kolaterali kraujotaka.
5. Veninių sinusų ir venų okliuzija ar anomalija.
6. Bazalinės meningeomos - ryšiui su kraujagyslėmis įvertinti.
Įvairių autorių duomenimis, KTA jautrumas ir specifiškumas atitinka MRA duomenis, lyginant su digitaline substrakcine angiografija (DSA), nustato aneurizmas 90-100 proc., jei jos didesnės nei 3 mm skersmens [7, 14]. KTA duomenys atitinka DSA, nustatant aneurizmos dydį, formą, kaklelio plotį, galimą trombozę, santykį su kitomis arterijomis [9, 10]. Papildomai KTA suteikia daug informacijos apie galvos smegenų būklę [9, 14].
Medicinos diagnostikos centre tirtas 41 pacientas Vilizijaus rato kraujagyslėms įvertinti, iš jų 23 moterys ir 18 vyrų nuo 17 iki 64 metų.
Tyrimui taikėme 1-1,5 mm spindulių ploto, 1,5-2 mm stalo judėjimo greitį, spiralės glaustumo rodiklis 1-1,5, rekonstruojamosios plokštumos storis 1-1,5 mm. Sušvirkštėme 60-100 ml nejoninės kontrastinės medžiagos 3-4 ml/sek. greičiu, laikas 15-18 sek.
Iš šių ligonių 14 buvo įtarta aneurizma, 24 - Vilizijaus rato kraujotakai įvertinti, 3 - įvykus subarachnoidinei kraujosruvai (SAH).
Dviems ligoniams su SAH rasta a. basilaris aneurizmų (7 pav.), nė vienam iš 14 įtartų aneurizmų nerasta.

7 pav. Vilizijaus rato KTA. Pamato arterijos aneurizma

Vilizijaus rato kraujagyslių tyrime gerai matomos funkcionuojančios jungiančiosios arterijos (8 pav.).

8 pav. Vilizijaus rato KTA. Plačios užpakalinės jungiančiosios arterijos

Dviem atvejais nustatytos ektatiškos a. basilaris, vienam pacientui su išeminiu židiniu kairės vidurinės miego arterijos baseine nustatyta jos susiaurėjimas (9 pav.).

9 pav. Vilizijaus rato arterijų KTA. Dešiniosios vidurinės smegenų arterijos susiaurėjimas. a) KT angiografija, b) digitalinė substrakcinė angiografija

Vienu atveju, įtarus a. basilaris okliuziją - nepasitvirtino.
Tik 7 atvejais tyrimo rezultatus galėjome lyginti su DSA ir 9 - su transkranijine doplerografija. Visais atvejais duomenys sutapo, išskyrus DSA įtartą a. basilaris okliuziją.
Labai plačiai taikoma KTA nustatant inkstų arterijų stenozę, anomaliją, aneurizmą, planuojant intervencinį gydymą, tiriant potencialius inkstų donorus, nustatant inkstų arterijų bei pažeistos aortos dalies santykį [18, 21].
Vis tiktai dažniausia indikacija - hipertenzinė liga, kurios labai dažna priežastis -renovaskulinė [19, 20]. Dėl didelio ligonių skaičiaus ne visiems tikslinga ir indikuotina DSA. KTA sėkmingai atlieka pirminės diagnostikos vaidmenį atrenkant ligonius intervenciniam tyrimui ir gydymui [22]. Literatūros duomenimis, lyginant su arteriografija, KTA jautrumas - 67 proc. ir specifiškumas - 95 proc. nustatant 75 proc. ir didesnes inkstų arterijų stenozes [23]. Kitų autorių duomenimis, atitinkamai stenozės laipsniui KTA jautrumas ir specifiškumas toks: nesant stenozės - 97 ir 100 proc., atitinkamai; iki 50 proc. stenozei - 92 ir 98 proc.; iki 99 proc. stenozei - 96 ir 96 proc.; okliuzijos atveju - 100 ir 100 proc. KTA ir DSA duomenys sutapo [19].
Medicinos diagnostikos centre tyrėme 17 ligonių inkstų arterijų būklę, iš jų 7 moterims ir 10 vyrų, nuo 34 iki 72 metų. Naudojome 2 mm spindulių pluošto plotį, 2-4 mm/aps. stalo judėjimo greitį (spiralės glaustumo rodiklis - 1,5-2), 1-1,5 mm rekonstruojamosios plokštumos storį. Sušvirkštėme 100 ml kontrastinės medžiagos 3,5-4 ml/sek. greičiu, laikas 17-20 sek.
Visi pacientai sirgo hipertenzine liga. Keturiems iš jų pakitimų nerasta, 3 - rasta papildomų inkstų arterijų (10 pav.), 10 - žiočių ar pradinės inksto arterijos dalies stenozė, įvairaus laipsnio aortos aterosklerozė (11 pav.). Vienam ligoniui po KTA taikytas endovaskulinis gydymas. Mūsų tyrimo rezultatai pasitvirtino.

10 pav. Inkstų arterijų KTA. Matyti trys dešinįjį inkstą maitinančios arterijos

11 pav. Inkstų arterijų KTA. Pilvo aortos apkalkėję aterosklerotinės plokštelės, abiejų inkstų arterijų pradinių dalių ryški stenozė (patvirtinta DSA)

Išvados
1. KTA lengvai atliekamas, minimaliai invazyvus, prieinamas ir diagnostikos požiūriu informatyvus kraujagyslių tyrimas.
Informatyvumu ir saugumu šis tyrimas kol kas geresnis nei kiti Lietuvoje naudojami Vilizijaus rato morfologinei ir funkcinei būklei nustatyti tyrimai.
2. KTA privalumai, lyginant su kitais tyrimais, trumpas tyrimo laikas, netrukdo metaliniai svetimkūniai, geras kalcinatų kontrastavimas. Tyrimas pigesnis už MRA, objektyvus, gerai dokumentuojamas.
3. KTA suteikia duomenų ne vien apie kraujagysles, bet ir apie aplinkinius audinius.
4. Tyrimas gali būti atliekamas ir stacionare, ir ambulatoriškai.
5. KTA universali - taikoma įvairiose medicinos srityse.

CT angiography
Jūratė Dementavičienė

Key words: Spiral (helical) computed tomography, vascular abnormalities, angiography.
Conventional angiography was the only method for vascular investigation for many decades. Despite it's development in recent years, all risk factors can not be eliminated. This is the reason why noninvasive methods of examination are so welcomed in this field.
There are there main noninvasive technologies: Duplex ultrasonography, Magnetic resonanse angiography and Computed tomographic angiography.
Spiral (helical) computed tomography is a new, perspective, minimal invasive examination, which uses volume data aquisition while patient moves through the gantry. At the same time using bolus contrast enhancement and appropriate scan delay time, we can examine the vessels, their lumen and surrounding tissues. The main target for the CT angiography - aorta and it's branches, also largest venous systems, such as inferior cava vein, portal vein and intracranial venous sinuses. This methods of investigation depicts stenoses and occlusions, aneurysms, disections, malformations, is helpful for planing surgical intervention and follow up after endovascular treatment.
The article overview technology of this examination.
In Lithuania CT angiography was introduced in October 1997, in Medical Diagnostic Center. The procedures were performed with Somatom AR Star equipment and Medrad injector.
Our initial experience in this field concerns mainly circle of Willid anf renal arteries exploration. Abdominal aorta, carotic and iliacal arteries, portal vein were examined too.
Conclusions: Spiral CT is perspective, informative and easily performable examination. It provides representation of vascular abnormalities that are equivalent to MRA and close to conventional angiography in accurasy and specifisity.
Disadvantages of CT angiography over the other noninvasive imaging techniques include the requirement of an iodinate i/v contrast injection and ionising radiation. The possibility of relatively law miliamperes could be used, reduces the radiation dose which is close or even less to conventional CT; and the introduction of nonionic contrast materials reduces the complication risk to minimum.

Literatūra
1. Zeman R.K., Silverman P.M., Vieco P.T., Costello P. // Am. J. Roentgenol.- 1995.- Vol. 165.- P. 1079-1088.
2. Squillaci E., Ferreri G., Carpanese L. et al. // Radiol. Med.- 1995.- Vol. 89.- P. 430-439.
3. Hagen B. // Radiologe.- 1997.- Vol. 37.- P. 493-500.
4. Verdun F.R., Meuli R.A., Bockund F.A. et al. // Eur. Radiol.- 1996.- Vol. 6.- P. 486-488.
5. Advances in CT (III): 3rd European Scientific user conference Somatom Plus CT // Ed. H. Pokieser, G. Lechner.- Viena, 1994.- P. 3-59.
6. Schwartz R.B. // Semin. Ultrasound, CT and MR. Spiral CT.- 1994.- Vol. 15.- P. 139-147.
7. Velthuin B.K., van Leeuwen M.S., Witkamp T.D. et al. // Am. J. Roentgenol.- 1997.- Vol. 169.- P. 1411-1417.
8. The role of CT following aneurysm rupture // Neuroimaging Clin. North Am.- 1997.- Vol. 7.- P. 693-708.
9. Anderson G.B., Findlay J.M., Steinke D.E., Ashforth R. // Neurosurgery.- 1997.- Vol. 41.- P. 522-527.
10. Lenhart M., Bretschneider T., Gmeinwieser J. et al. // Acta Radiol.- 1997.- Vol. 38.- P. 791-796.
11. Ochi R.P., Vieco P.T., Gross C.E. // Am. J. Neuroradiol.- 1997.- Vol. 18.- P. 265-269.
12. Shrier D.A., Tanaka H., Numaguchi Y. et al. // Am. J. Neuroradiol.- 1997.- Vol. 18.- P. 1011-1020.
13. Knauth M., vonKummer R., Jansen O. et al. // Am. J. Neuroradiol.- 1997.- Vol. 18.- P. 1001-1010.
14. Zouaoui A., Sahel M., Marro B. et al. // Neurosurgery.- 1997.- Vol. 41.- P. 125-130.
15. Lehmann K.J., Neff K.W., Ries S. et al. // Radiologe.- 1996.- Vol. 36.- P. 845-849.
16. Wong K.S., Lam W.N., Liang E.V. et al. // Stroke.- 1996.- Vol. 27.- P. 1084-1087.
17. Provenzale J.M., Mozgenlander J.C., Gress D. // J. Comput. Assist. Tomogr.- 1996.- Vol. 20.- P. 185-193.
18. Holmes N.M., Mcbroom S., Puckett M.L., Kane C.J. // Techn. Urol.- 1997.- Vol. 3.- P. 202-208.
19. Kaatee R., Beek F.J., de Lange E.E. et al. // Radiology.- 1997.- Vol. 205.- P. 121-127.
20. Hout S.J., Scoutt L.M., Meier G.H. // J. Biol. Med.- 1996.- Vol. 69.- P. 445-460.
21. Rubin G.D. // Semin. Ultrasound, CT and MR.- 1996.- Vol. 17.- P. 374-397.
22. Elkohen M. // Revue du Praticien.- 1996.- Vol. 46.- P. 1091-1095.
23. Cikrit D.F., Harrn V.J., Hemmer C.G. et al. // Ann. Vasc. Surg.- 1996.- Vol. 10.- P. 109-116.
24. Elkohen M., Beregi J.P., Deklunder G. et al. // Arch. Malad. Coeur Vaiseaux.- 1995.- Vol. 88.- P. 1159-1164.
25. Rubin G.D., Silverman S.G. // Radiol. Clin. North Am.- 1995.- Vol. 33.- P. 903-932.
26. Textor S.C., Canzanello V.J. // Curr. Opinion Nephrol. Hypertens.- 1996.- Vol. 5.- P. 541-551.
27. Semba Ch.P., Rubin G.D., Dake M.D. // Semin. Ultrasound, CT and MR.- 1994.- Vol. 15.- P. 133-138.
28. Reimer P., Landwehi P. // Eur. Radiol.- 1998.- Vol. 8.- P. 858-872.
29. Bartolozzi C., Neri E., Caramella D. // Eur. Radiol.- 1998.- Vol. 8.- P. 679-684.
30. Gaa J., Georgi M. // Eur. Radiol.- 1998.- Vol. 8.- P. 507-516.
31. Contrast Media / Ed. U. Speck.- Berlin, 1993.- P. 65-79.

 

Turinys