Medicina (Kaunas) 2009; 45 (9): 718-723
![]() |
![]() |
Taisyklingi burnos higienos įgūdžiai šeimoje ir jų sąsaja su tėvų požiūriu į vaikų burnos higienos įgūdžių lavinimą
Giedrius Vanagas, Žemyna Milašauskienė, Vilius Grabauskas, Aušra Mickevičienė
Kauno medicinos universiteto Profilaktinės medicinos katedra
Raktažodžiai: vaikai, burnos ertmės sveikata, ėduonies profilaktika.
Santrauka. Įvadas. Nepakankama burnos ertmės higiena yra vienas pagrindinių dantų ėduonies ir periodonto ligų rizikos veiksnių. Tėvų įgūdžiai ir požiūris į burnos ertmės higieną gali turėti įtakos jų vaikų higienos įgūdžiams ir burnos ertmės ligų paplitimui. Šio tyrimo tikslas įvertinti sąsają tarp tėvų burnos higienos įgūdžių ir jų požiūrio į vaikų burnos higienos įgūdžių lavinimą ir svarbą.
Tyrimo tipas. Momentinis tyrimas, kuriame dalyvavo 550 tėvų.
Metodai. Buvo adaptuotas 40 klausimų standartizuotas klausimynas, apimantis gyvensenos ir sveikatos edukologijos tyrimuose taikomas skales.
Rezultatai. Klausimynus užpildė 397 tėvai, atsakas 72 proc. Vaikų dantų valymo svarbos suvokimas statistiškai reikšmingai (χ2=29,8; lls=1; p<0,001) labiau paplitęs tarp tėvų, kurių burnos higienos įgūdžiai buvo geri. Tyrimo duomenys parodė statistiškai reikšmingus skirtumus tarp geros ir blogos burnos higienos įgūdžių tėvų grupių šiose srityse: dantų ėduonies profilaktikos svarbos (χ2=3,1; lls=1; p=0,051); cukraus vartojimo kontrolės svarbos (χ2=10,6; lls=1; p=0,001) ir tėvų suvoktos dantų ėduonies įtakos vaikų sveikatai (χ2=9,2; lls=1; p=0,002). Tėvų požiūris į gebėjimą kontroliuoti taisyklingą vaikų dantų valymo įgūdžių lavinimą ir tėvų gebėjimas kontroliuoti cukraus vartojimą tėvų grupėse statistiškai reikšmingų skirtumų nenustatyta.
Išvados. Daugiau kaip pusė (61 proc.) tėvų buvo priskirti gerus burnos higienos įgūdžius turinčių grupei. Tėvų požiūris į taisyklingų burnos higienos įgūdžių lavinimą buvo susijęs su pačių tėvų burnos higienos įgūdžiais bei tėvų požiūriu į burnos higienos įgūdžių ugdymo svarbą vaikams.
Adresas susirašinėti: G. Vanagas, KMU Profilaktinės medicinos katedra, Eivenių 4, 50009 Kaunas. El. paštas: vanagas@kmu.lt
Straipsnis gautas 2007 12 12, priimtas 2009 09 04