Medicina (Kaunas) 2009; 45 (8): 660-671

Turinys Visas straipsnis lietuvių kalba  

Prostatos vėžio brachiterapijos veiksmingumo apžvalga

Arturas Inčiūra, Laimonas Jaruševičus, Kęstutis Vaičiūnas1, Elona Juozaitytė

Kauno medicinos universiteto Onkologijos klinika, 1Urologijos klinika

Raktažodžiai: prostatos vėžys, brachiterapija, I-125 sėklos.

Santrauka. Prostatos vėžiui gydyti plačiai naudojama ultragarsu reguliuojama transperininė brachiterapija. Be biocheminio atkryčio (be PSA padidėjimo) 10 metų išgyvenamumas po prostatos brachiterapijos – 80–90 proc. Ilgalaikiai stebėjimo rezultatai rodo, kad po brachiterapijos I-125 ar Pd-103 šaltiniais išgyvenamumas be PSA atkryčio dažnai yra geresnis nei po įprastos nuotolinės spindulinės terapijos ir panašus kaip po radikalios prostatektomijos. Dažniausiai naudojami dozimetrijos parametrai yra D90 (dozė, kuria apšvitinama 90 proc. priešinės liaukos tūrio, kuris apibrėžtas poimplantaciniuose kompiuterinės tomografijos vaizduose), V100 (priešinės liaukos tūris, 100 proc. apšvitinamas paskirtąja doze). Išgyvenamumas be PSA atkryčio koreliuoja su skiriamos dozės dydžiu. Geros prognozės pacientams 140–160 Gy D90 dozė yra pakankama, o blogesnės prognozės vėžiu sergantys pacientai turėtų būti gydomi didesnėmis nei 200 Gy dozėmis.

Po implantacijos dažniausia ankstyvoji komplikacija yra ūminė šlapimo retencija. Vėlyvosios urologinės spindulinės komplikacijos yra šlapimo nelaikymas ir šlaplės striktūra. Šlapimo nelaikymas yra retas, tačiau ši komplikacija yra dažnesnė tiems pacientams, kuriems dėl prostatos adenomos prieš sėklų implantavimą ar dėl šlaplės obstrukcijos prieš ar po implantavimo buvo atlikta transureterinė prostatos rezekcija. Tiesiosios žarnos spindulinės komplikacijos (proktitas, kraujavimas iš tiesiosios žarnos) yra retos. Po brachiterapijos panašiai kaip po nuotolinės spindulinės terapijos, bet skirtingai nei po radikalios prostatektomijos išsaugojama ejakuliacija, potencija išlieka gera 50–85 proc., o pacientų lytinė funkcija ir jos kokybė yra išsaugojama.

Nuo 2007 m. liepos mėnesio pirmą kartą Lietuvoje ir Baltijos šalyse pradėta prostatos brachiterapija palaidomis I-125 sėklomis. I-125 brachiterapija buvo taikyta 150 geros prognozės (≤T2a, Gleason ≤6, PSA ≤10) pacientų. Apžvelgti klinikiniai tyrimai rodo, kad brachiterapija pastoviais jonizuojamosios spinduliuotės implantais yra geras neišplitusio prostatos vėžio gydymo būdas.

Adresas susirašinėti: A. Inčiūra, KMU Onkologijos klinika, Eivenių 2, 50009 Kaunas. El. paštas: inciuraa@takas.lt

Straipsnis gautas 2007 11 28, priimtas 2009 08 06