Medicina (Kaunas) 2003; 39 (10): 965-974
![]() |
![]() |
Alfa B-kristalinas tariamai vaikingų žiurkių geltonajame kūne
Raivo Masso, Anu Saag, Andres Arend1, Marika Masso, Gunnar Selstam2
Tartu universiteto Bendrosios ir molekulinės patologijos katedra, 1Anatomijos katedra, Estija, 2Umeå universiteto Ląstelių ir molekulinės biologijos katedra, Švedija
Raktažodžiai: mažo terminio šoko baltymas, alfa B-kristalinas, geltonasis kūnas, imunohistochemija, ląstelės griaučiai.
Santrauka. Siekiant nustatyti αB-kristalino buvimo vietą ir lygį tariamai vaikingų žiurkių geltonajame kūne, naudotas šviesinis ir elektroninis imunohistocheminis mikroskopavimas. Antrą ir aštuonioliktą tyrimo dieną αB-kristalino buvo rasta žymiai didesnis kiekis palyginus su tuo, kuris buvo matomas geltonojo kūno žydėjimo stadijos metu (šešta ir dešimta diena). Alfa B-kristalino rasta geltonojo kūno luteininėse bei intersticinėse ląstelėse.
Atlikus šviesinę mikroskopiją, nustatyta, kad per geltonojo kūno egzistavimo laikotarpį alfa B-kristalino kiekis luteininių ląstelių citoplazmos centrinėje dalyje sumažėjo, o aplink plazmolemą padidėjo. Intersticinėse ląstelėse alfa B-kristalino kiekis labiausiai padidėjo šeštą dieną, o funkcinės luteolizės metu alfa B-kristalinas beveik išnyko (penkiolikta ir aštuoniolikta diena).
Elektroninio mikroskopavimo metu gauti duomenys rodo, kad alfa B-kristalino esama citoplazmoje, taip pat netoli endoplazminio tinklelio, Goldžio komplekso, mitochondrijų, taip pat ir luteininių bei ląstelių branduoliuose. Antrą dieną alfa B-kristalino buvo gausu luteininių ląstelių citoplazmoje, bet mažai branduolyje. Geltonojo kūno žydėjimo ir funkcinės luteolizės laikotarpiu alfa B-kristalinas luteininėse ląstelėse pakeitė savo vietą ir buvo matomas aplink plazmolemą ir branduolį. Luteininių ląstelių branduoliuose alfa B-kristalino buvo labai nedaug. Tuo pat metu (šeštą dieną) intersticinėse ląstelėse, įskaitant ir jų branduolius, buvo daug alfa B-kristalino, kurio kiekis luteluteolizės metu buvo žymiai sumažėjęs.
Imunohistochemiškai aptinkamo tubulino sumažėjo geltonojo kūno audinyje per geltonojo kūno egzistavimo laikotarpį. Taigi galima manyti, kad alfa B-kristalinas veikia kaip palydovas, kurio viena iš galimų funkcijų stabilizuoti ląstelių griaučius įvairių geltonojo kūno ląstelių tipuose geltonojo kūno formavimosi ir aktyvaus funkcionavimo laikotarpiais.
Adresas susirašinėti: R. Masso, Department of General and Molecular Pathology, University of Tartu, Ravila 19, 50411 Tartu, Estonia. El. paštas: masso@ut.ee
Straipsnis gautas 2003 06 13, priimtas 2003 09 23